DUŞAKABİN

Duşakabinler, banyolarda hijyen sağlayan, oldukça şık ürünlerdir. Bu banyo ürünleri, hemen her zevke ve banyoya uygun çeşitlilikte imal edilmektedir. Duşakabin modelleri arasında; oval duşakabinler, kare duşakabinler ve dikdörtgen duşakabinler bulunmaktadır. Ancak çeşitlilik gösteren sadece duşakabinlerin modeli değildir. Aynı zamanda duşakabin imalatında kullanılan malzemeler de değişiklik göstermektedir. Duşakabin modellerinde kullanılan cam malzemeler arasında pleksiglas ile temperli camlar bulunmaktadır.

Duşakabinlerin en önemli kısımlarından birisi camlarıdır. Duşakabin satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta duşakabin camlarıdır. Satın alım sırasında duşakabin camının hangi malzemeden imal edildiğini mutslaka öğrenmelisiniz. Genellikle duşakabin camı olarak pleksiglass ve temprered glass gibi camlar kullanılsa da, bu camlar arasında en dayanıklı olanı tempered glass cam malzemedir. Peki, tempered glass nedir? Avantajları nelerdir?

Duşakabin camı olarak da kullanılabilen temperli cam, güvenlik camı olarak da bilinir. Böyle adlandırılmasının en önemli nedeni dayanıklı ve güvenli olmasıdır. Çünkü bu camlar, imal edilmeleri sırasında özel işlemlerden geçiriliyor. Öncelikli olarak 600-650 derece arasında aniden ısıtılarak soğutulur. Bu işlem sonrasında cam yüzey sertleşir. Bu işlem sonrasında öncelikli olarak dış kısım soğuduğu için cam yüzeylerinde basınç meydana gelmektedir. Yine camın iç kısımlarında çekme ve gerilme meydana gelir.

Temperleme işleminin bir sonraki aşamasında kesme, taşlama ve talaş kaldırma işlemleri yapılır. Tüm bu işlemler sonrasında cam oldukça dayanıklı bir hale gelir.

Temperli Camların Avantajları

Temperlenmiş cam, normal camlara oranlara 5 kat daha fazla mukavemet gösterir. Bu nedenle her darbede kırılmaz. Kırılsa dahi normal camlarda olduğu gibi dağılmaz ve herhangi bir yaralanmaya neden olmaz.

Tempered glass aynı zamanda ısıya dayanıklı bir cam çeşididir. İmalatı sırasında geçirildiği işlemler sayesinde darbelere ve ısıya karşı oldukça dayanıklı bir hale gelmektedir. Bu camlar, sadece duşakabin camı olarak değil, aynı zamanda fırın kapağı, araba camı, bina cephe camları ve masa camı olarak da kullanılmaktadır.

Siz de hem dayanıklı hem de güvenlikli bir duşakabin için duşakabin modelleri arasından temperli camlara sahip olanları tercih edebilirsiniz.