ALÜMİNYUM DOĞRAMA

Çeşitli sebeplerle tercih edilmekle birlikte birçok avantajı olmasına rağmen neden alüminyum doğrama sorusu sıklıkla sorulabilmektedir. Birçok sektörde yoğun bir şekilde talep gören alüminyum doğrama gerek dayanıklı gerekse işlevsel olmasından dolayı optimal malzeme sıralamasında ilk sırada yer almaktadır. Pencerelerde tercih edilmesi halinde en yüksek yalıtım standartlarını sunmasıyla bilinen alüminyum doğrama aynı zamanda hasar almaması halinde çok uzun ömürlü olmaktadır. Yüksek ve çok düşük sıcaklıklarda dahi mekanik özelliğini koruma sistemine sahiptir.

Son derece hassas ölçülerle üretilmekle birlikte özelleştirilmiş şekillerde tasarımların yapılması da mümkün olmaktadır. Böylelikle kullanım alanları itibariyle çok daha yaygın olması da sağlanmaktadır. Alüminyum doğrama dayanaklıdır. Dayanıklı olmasına karşın hafif bir özelliğe sahip olan alüminyumun bakım işlemleri de kolaydır. Rüzgâra karşı dayanıklı olması da bu sebepten kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı Fransız balkon, dükkân vitrinleri dışında yüksek binalarda kullanımında da önemli bir ürün olmaktadır. 6 ayda bir alkalin deterjanlarla temizlenmesinin yeterli olduğu alüminyum doğramanın kimyasal etkileri de çok daha dayanıklı olduğu bilinmektedir.

Alüminyum doğrama çevrecidir. %100 geri dönüşüm sağlamasından dolayı tercih edilmesi yüksek orana bağlı alüminyumun %95 oranında enerji tasarrufu sağladığı da görülmektedir. Alüminyum geri dönüşü sayesinde sera gazı emisyonundan da milyonlarca ton tasarruf elde edilmektedir. Yangın yönetmeliğine de uygun olmasından dolayı okul ve hastane gibi önemli yapılarda tercih edilmektedi